Moda ve Aksesuarlar

Moda genel bir kavramdır. Aslında modanın kendi içinde bir matematiği vardır. Yaşamın her alanında olduğu gibi. Sonuçta kadın ya da erkek giyiminde objeler bellidir. Her yıl uzmanlar bir araya gelir, toplanır ve tartışır ve o yılın kavramları belli olur. Bu hem tüketim için iyi bir malzemedir. Hem de artık kadın ya da erkek, maddi gücü ne olursa olsun, sistemin yarattığı öngörülerin de etkisiyle, aynı şeyleri giymek istememekte, hatta sıkılmaktadır. Hangimiz, kaç para verirsek verelim o güzelim kıyafete, önümüzdeki yıl daha başka bir şey giymek istemeyiz? Bu güdüsel bir şeydir belki de bilemiyorum ama hemen herkes için geçerlidir.

Moda da elbiseler, etekler, ceketler, paltolar kadar diğer önemli bir obje de aksesuarlardır. Aslında aksesuarlar bence kılık, kıyafetlerin en önemli, en ayrılmaz parçasıdır. Çok sade bir elbise, bir kolye, bir küpe ile sıradan bir gündüz giysisi iken, gece elbisesi kıvamına gelebilir. Ya da her daim bohem takılmak isterseniz, şallar, sofistike şapkalar, uzun eldivenler ideal.  Kusurlarımızı örtmek yolunda da bazen bir kemer kurtarıcı olabilir. Çantalar, saatler kadınların vazgeçilmezleri arasında. Erkekler arasında da,  saat hem bir prestij, hem bir farklılık yaratmada en önemli obje. Keza çantalar kadının bazen arkasına sığındığı, bazen şov yaptığı parçalar.

Yaz dönemi yelpazeler hem serinletirken, hem de farklılık yaratmak için ayrıcalıklı ürünler. Bu yaz aynalı modelleri ile karşımıza çıkan, kışa ise kadife çerçeveleri ile damga vuracak güneş gözlükleri de bir başka ürün grubu. Saç tokaları ve taçlar diğer aksesuarlar olarak karşımıza çıkıyor ama bu sezonun en ciddi göze çarpan aksesuarları yıllar sonra kadın giyiminde karşımıza çıkan papyon ve fötr şapkalar. Bunları da diğer aksesuarlar gibi, doğru ve yerinde özelikle de yaşınıza uygun kullanabilmek çok önemli.moda-aksesuar-güneş-gözlükleri (4) moda-aksesuar-güneş-gözlükleri (5) moda-aksesuar-güneş-gözlükleri (6)